Diyaframlı Pompa Nedir, Nasıl Çalışır ?

vvvvvv

Diyaframlı Pompa Nedir ?

Diyaframlı pompalar; gazları, sıvıları veyagaz-sıvı karışımlarını pistonlu bir diyafram üzerinden hareket ettiren pozitifyer değiştirme pompasıdır. Son derece güvenilirdir, çünkü birbirlerine sürtünen iç parçaları içermezler. Aynı zamanda, pompalama kafasında sızdırmazlık veya yağlama yağları içermezler, böylece yağ buharı sızıntısı veya temas edilen ortamın kirlenmesi ihtimali yoktur.

unnamed

Pompa Parçaları

Basit diyaframlı pompalar ; bir diyafram, yerdeğiştirme odası, iki valf ve bir tahrik mekanizmasından oluşur. Diyafram, pompalanan ortamla uyumlu esnek bir malzemeden yapılmıştır. Deplasman haznesinin tarafı ile ekli bir flanş arasında kapatılmıştır. Bölmenin hacmi, diyaframın yer değiştirebileceğinden biraz daha büyüktür. Valfler tipik olarak, diyaframla aynı malzemeden yapılmış yaylı küresel vanalar veya delikli valflerdir. Sıvının haznenin içine ve dışına itilmesi işlevini görürler.Sürüş mekanizması, diyaframı esneten yapıdır. Aşağıdaki şemada tahrik mekanizması bir solenoid tarafından aktive edilen yaydır.

Pompanın Çalışması

Diyaframlı pompalar, diyaframın yer değiştirme haznesinden dışarı çekilmesiyle çalışır. Diyafram hareket ettiğinde, pompa haznesinin hacmi artar böylece bölmedeki basıncın azalmasına ve sıvının çekilmesine neden olur. İçeri doğru çekme, hacmin azalmasına ve basıncın artmasına sebep olur böylece sıvı dışarı çıkar. Bu operasyon, insanın nefes alması kavramına çok benzer.

Tahrik Mekanizmalarına Göre

Diyaframlı pompalardaki diyafram, bir dizi farklı mekanizma ile tahrik edilebilir.

Mekanik – Bu pompalar, doğrudan diyaframa bağlı basit ve sağlam bir pistonlu mekanik bağlantı kullanılarak çalıştırılır. Tipik olarak motor rotasyonunu diyaframa bağlanan bağlantının (yay, piston) karşılıklı hareketine dönüştüren bir krank veya dişli mekanizmasıdır.Debi strok uzunluğunu veya pompa hızını değiştirerek ayarlanır. Bu pompalar, piston pompalarına benzer özelliklere sahiptir.

Hidrolik – Bu pompalar diyaframın karşıt tarafında bir ara hidrolik sıvıya kuvvet uygular. Sıvı, diyaframı esnetmek için bir piston tarafından basınçlandırılır. Bunlar mekanik pompalara benzer şekilde çalışır, ancak hidrolik sıvı mekanik bir bağlantı yerine diyaframa temas eder. Akış, pompa hızını veya içerilen hidrolik sıvının miktarını ayarlayarak değişir.

Solenoid – Bu pompalar, bir solenoit mıknatısını kontrol eden bir elektrik motoruna sahiptir. Aktif hale getirildiğinde, solenoid diyafram üzerindeki bir ferro manyetik metal parça ile etkileşime girerek, bükülmesine neden olan manyetik bir kuvvet yaratır. Akış, pompa hızını değiştirerek ayarlanır.

Hava – Bu pompalar, alternatif olarak iki ayrı diyaframı tahrik etmek için basınçlı hava kullanan çift etkili (çift diyaframlı) pompalardır. Hava akışı, bir mekik valfi aracılığıyla diyaframlar arasında değişmektedir. Pompaya verilen hava basıncını ayarlayarak akış değiştirilir.

İletişim

  • info@demo12.netprogramlama.com

Bir cevap yazın

X

Uzay Dalgıç Pompa

Open chat
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by